30 Ağustos Zafer Bayramının 94’ncü yıl kutlamaları Urla Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti. Tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
Törene, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Garnizon Komutanı Albay Metin Eştürk, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Cumhuriyet Başsavcı Vekili Abdurrahman Hacısalihoğlu, Kamu Kurum Amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları  ve Urla halkı katıldı.
30 AĞUSTOS TOPYEKÜN BİR MÜCADELENİN ZAFERİDİR
Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını İzmir Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi Müdür Başyardımcısı Mustafa Kaşka yaptı. Kaşka konuşmasında, “Vatanımızın üzerinde kara bulutların gezdiği, işgalci devletlerin yurdumuzu esir aldığı o kötü zamanda Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır. Kazanılan zaferi muhteşem kılan unsur harbin kadın, çocuk, yaşlı demeden milletçe topyekûn bir savaş olarak icra edilmiş olmasıdır. Türk ulusu bu meydandan Ulu Önderin liderliğinde alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zaferin çok önemli askeri ve siyasi sonuçları olmuştur. Bu zafer ile Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe Türk istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnızca askeriyle değil milletiyle de savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır. “ sözlerine yer verdi.
        Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından Yıldıztepe şehitliği ziyaret edilerek, Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, Garnizon Komutanı Albay Metin Eştürk ve Belediye Başkanı Sibel Uyar tarafından çelenk bırakıldı. Kutlamalar urla Kaymakamlığında gerçekleştirilen tebrikat kabulü ve kokteyl ile son buldu.