29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen çelenk sunma töreni ile başladı.
 
Törene, Kaymakamımız Önder CAN, Garnizon Komutanı Albay Erol ÇEVİK, Belediye Başkanı Sibel UYAR, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Serdal SARIDAĞ, İlçe Emniyet Müdürü Güray AKSUT, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, belediye meclis üyeleri, öğretmenler ile öğrenciler ve Urlalılar katıldı.
 
Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumu ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sona erdi.
Cumhuriyetimizin 94.yıl kutlamaları; 29 Ekim Pazar günü tebrikat töreninin ardından 12 Eylül stadında düzenlenen törenle sona erdi.
Kaymakamlığımızda gerçekleşen tebrikat töreninde Kaymakamımız Önder CAN,  gelen konukların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.
 
Tebrikat törenin ardından 12 Eylül Stadında düzenlenen törene Kaymakamımız Önder CAN, Garnizon Komutanı Albay Erol ÇEVİK, Belediye Başkanı Sibel UYAR, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay ÇELİK, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, sivil toplum örgütleri, , öğrenciler ve Urlalılar katıldı.
 
Tören, Kaymakamımız Önder CAN, Garnizon Komutanı Albay Erol ÇEVİK ve Başkan Sibel UYAR’ın törene katılan öğrencileri, öğretmenleri ve Urla halkını selamlamalarıyla başladı.
 
CUMHURİYET ÇAĞDAŞLAŞMA  HAMLESİDİR,
 
        “Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen büyük Türk milleti bağımsızlığına kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşını tarihte benzeri görülmemiş kahramanlıkla ve zaferle taçlandırmıştır” sözleriyle konuşmasına başlayan Kaymakamımız Önder CAN konuşmasına şöyle devam etti;
 
        “Cumhuriyet, ülkemiz için sadece yönetim şekli değildir. Aynı zaman da tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir. Cumhuriyet, getirdiği yeni bakış açısıyla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasi hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. Sevgili öğretmenler, bilginin en önemli güç olduğu günümüzde, bilimin ışığında erdemli insanlar yetiştirmek hedefiyle gelecek nesilleri şekillendiriniz. Sizler Cumhuriyetimizi koruyacak ve yüceltecek nitelikli bireyler yetiştirdikçe, Cumhuriyetimizin nice yıldönümlerini huzur ve mutlulukla kutlayacağız. Sevgili öğrenciler; sizler büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak’ sözleriyle işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençlerisiniz. Taşıdığınız bu sorumluluğun bilincinde olduğunuza inanıyoruz. Bir kez daha ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94.yılını kutluyorum” dedi.
 
Günün anlam ve önemini vurgulayan şiirlerin okunmasının ardından tören, Halk Oyunları, “Atatürk’ün Çocukları” Cumhuriyet Korosu ve Cumhuriyet Tablosu ile renklendi.
 
Cumhuriyet Bayramı kutlama programı, tören geçişi ile sona erdi.