95.yılını kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı’nın töreni 28/10/2018 günü Urla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Törene, 24.dönem Milletvekili Alaattin Yüksel, Kaymakamımız Önder Can, Garnizon Komutanı Albay Erdal Tokgöz, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Çelik, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, öğretmenler ile öğrenciler ve Urlalılar katıldı.
Urla Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Urla Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumu ile başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sona erdi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Kaymakamlığımızca tebrikat düzenlendi. Kaymakamlık makamında gerçekleşen tebrik töreninde Kaymakamımız Önder Can, tebrikleri kabul etti.
Kutlamalar tebrikat töreninden sonra  12 Eylül Stadı’nda devam etti.
Törene Urla Kaymakamı Önder Can, Garnizon Komutanı Albay Erdal Tokgöz, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Çelik, daire müdürleri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve Urla halkı katıldı. 
            Tören, Kaymakamımız Önder Can, Garnizon Komutanı Albay Erdal Tokgöz ve Başkan Sibel Uyar’ın törene katılan öğrencileri, öğretmenleri ve Urla halkını selamlamalarıyla başladı.
Kaymakamımız Önder Can Türkiye Cumhuriyetinin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu vurguladı. “Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen büyük Türk milleti bağımsızlığına kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşını tarihte benzeri görülmemiş kahramanlıkla ve zaferle taçlandırmıştır” dedi. Urla Kaymakamı Önder Can konuşmasına şöyle devam etti;
“Cumhuriyet, ülkemiz için sadece yönetim şekli değildir. Aynı zaman da tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir. Cumhuriyet, getirdiği yeni bakış açısıyla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasi hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. Sevgili öğretmenler, bilginin en önemli güç olduğu günümüzde, bilimin ışığında erdemli insanlar yetiştirmek hedefiyle gelecek nesilleri şekillendiriniz. Sizler Cumhuriyetimizi koruyacak ve yüceltecek nitelikli bireyler yetiştirdikçe, Cumhuriyetimizin nice yıldönümlerini huzur ve mutlulukla kutlayacağız.”
Günün anlam ve önemini vurgulayan şiirlerin okunmasının ardından tören, Halk Oyunları, “Atatürk’ün Çocukları” Cumhuriyet Korosu ve Cumhuriyet Tablosu ile renklendi. 
Cumhuriyet Bayramı programı, tören geçişi ile sona erdi.
Sporcular Cumhuriyet için koştu
TED Koleji tarafından düzenlenen Cumhuriyet Koşusu Urla Kum Denizi’nde gerçekleşti. Cumhuriyetin 95. Yıl dönümünde Cumhuriyet için koşan sporcular kıyasıya yarıştı.
Yaklaşık bin kişinin katıldığı yarışın startını Kaymakamımız Önder Can ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar verdi. Yarışın ardından ise derece girenlere ödülleri Kaymakam Önder Can, Başkan Sibel Uyar, Başsavcı Tuncay Çelik ve TED Koleji Müdürü Mine Mavioğlu tarafından verildi.