İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 2016-2017 Akademik Yıl Açılış Töreni gerçekleşti. İYTE Prof. Dr. Erdal Saygın Amfisinde gerçekleşen törene Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güven, 22. Dönem Milletvekili Bülent Baratalı, Başhekim Prof. Dr. Adıgüzel Demirel, Rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
 
İYTE tanıtım filmi ile başlayan program, İYTE’ye birincilikle giren İlayda Uncu, İYTE Öğrenci Konseyi Vekili Yavuzhan Karayiğit ve İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden’in konuşmalarıyla devam etti.
 
2016-2017 eğitim öğretim yıl döneminde, üç fakülte de, 12 lisans, 22 yüksek lisans ve 15 doktora programında 192 öğretim üyesi, 507 öğretim elemanı ve 3 bin 348 lisans öğrencisi ile, eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdüreceklerini dile getiren İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden; “ İYTE’nin misyonu, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli lisansüstü ve ileri teknolojik üretime bilgi girişini sağlayacak araştırma alanlarında kritik yoğunluğa ulaşmaktır. Bu misyon doğrultusunda emin adımlarda ilerlemekteyiz” ifadelerini kullandı.
 
İYTE Öğrenci Konseyi Vekili Yavuzhan Karayiğit; “İYTE her kulvarda başarı göstermeye devam ediyor. Bunun üzerine daha çok başarı ekleyerek, yola devam edeceğimize eminiz. Önümüzdeki yıllarda listenin üst sıralarına çıkarak zirveye oynayacağımıza hiç şüphemiz yok. Bugüne kadar İYTE öğrencileri kendilerini ispat etti” dedi. Ayrıca sosyal etkinliklerde daha çok destek beklediklerini belirten Karayiğit, kampüs açısından bazı eksiklikleri de dile getirdi.
 
Konuşmaların ardından, üniversiteye emeği geçen personellere, 20.yılını dolduran personellere ve 2015 Akademik Yılı yayın ödülleri verildi. Tören ise ünlü tenör Hakan Aysev’in müzik dinletisi ile sona erdi.