Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümümün 79.yılında ilçemizde törenlerle anıldı.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için saat 09.05’te sirenler çaldı saygı duruşunda bulunuldu. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene, Kaymakamımız Önder CAN, Garnizon Komutanı Albay Erol ÇEVİK, Belediye Başkanı Sibel UYAR, Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay ÇELİK, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve çok sayıda Urlalı katıldı.
 
Kaymakamımız Önder CAN, Garnizon Komutanı Albay Erol ÇEVİK, Belediye Başkanı Sibel UYAR, Siyasi Partilerin İlçe Teşkilatları, sivil toplum örgütleri ve özel kuruluşlar Atatürk anıtına çelenk bıraktı.
 
Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından, anma programına Atatürk Kültür Merkezi’nde devam edildi.
 
İstiklal Marşı ve ardından Atatürk’ün hayatının anlatıldığı törende, Atatürk’ün doğa sevgisi ve kitaplara olan ilgisi filmlerle izleyicilere aktarıldı. Törende Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetini kurduktan sonra gelişmiş ülkeler düzeyine erişmesi için gerçekleştirdikleri devrimler ve ilkeleri de izleyicilere aktarıldı.
 
Kaymakamımız  Önder CAN, Urla Garnizon Komutanı Albay Erol ÇEVİK, Urla Belediye Başkanı Sibel UYAR, Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay ÇELİK, Urla genelinde yapılan Atatürk ve Doğa konusunun işlendiği şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermesiyle program sona erdi.
 
10 Kasım Atatürk’ü anma programı kapsamında Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde Urla Belediye Konservatuarı Türk Sanat Müziği Topluluğu (MAHURLA) tarafından “Atamızın Sevdiği Şarkılar konseri verildi.
 
Konsere Kaymakamımız Önder CAN, Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır, Şehit ve Gazi aileleri ve çok sayıda Urlalı katıldı. Mustafa Yaşar Koçyiğit’in yönetiminde gerçekleşen konserde iki bölümde toplam 23 eser seslendirildi.
 
Kaymakamımız Önder Can konser sonunda yaptığı konuşmada; “Bugünün vesilesiyle 79 yıl önce aramızdan ayrılan Büyük liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ülkemize yaptığı hizmetlerden dolayı minnet ve şükranla anıyorum. Hepinizin de ağzına sağlık. Çok güzel bir konser oldu” dedi.