ÜLKEMİZİN COĞRAFİ İŞARET HARİTASININ ÇIKARILMASI İLE İLGİLİ TABLO

 

Sıra No.
Coğrafi İşaret Kapsamında Değerlendirilecek Ürün Adı
Kısaca Özelliği
Ekonomik Değerine İlişkin Bilgiler
Yıllık üretim miktarı (adet/kilo)
Yıllık satış geliri (TL)
Yıllık İhracat Rakamları (TL)
(henüz ihraç edilmiyorsa tahmini değeri)
01
URLA SAKIZ ENGİNARI
Ege bölgesinde İzmir ilinin Urla Yarımadasında yaygın olarak yetişen çok erkenci bir çeşittir. Orta irilikte, sıkı ve hafif uzun baş oluşturur ve taze tüketime uygundur. Çeşidin tipik özelliği yapraklarının parçalı olmayışı ve kenarlarının düz oluşudur.
3.000 TON
3.500.000 TL
02
URLA KINALI BAMYA
Ege bölgesinde yetiştirilen Urla Kınalı Bamyası sofralık ve konservelik bir çeşittir. Sümüksü yapı oluşturmaması nedeniyle konserve değeri yüksektir. Meyve sultani bamya kadar uzun değildir. Ucu hafif tombul ve sap bağlantı kısmı incedir. En belirgin özelliği ise sap bağlantı kısmının mor renk taşımasıdır. Beş köşeli meyve etli ve çok lezzetlidir.
500 TON
2.500.000 TL
03
NOHUTALAN KAVUNU
Bölgede yıllardır varlığını sürdürenkavununun en büyük özelliği susuz ve kuru toprakta yetiştirilmesi ve bu sayede kışında yenilebilmesidir.
5000 TON
2.500.000 TL
04
URLA KARASI
Urla'ya has bir üzüm çeşidi olan Urla Karası şaraplık olarak kullanılır.
05
URLA HURMA ZEYTİNİ
Erkence zeytin ağacının üzerinde hiçbir işleme tabi tutulmadan yenilebilen özel bir zeytin çeşidi olan HURMA meyvesi bulunur. Hurma, hasat edildiğinde, hiçbir işlemden geçmeksizin yenilebilen tek zeytin çeşididir.
3 TON
06
RADİKA
Urla'da yol kenarı, hendek ve çayırlarda yetişen, sarıçiçekli bir bitkidir. Genellikle 20-30 cm boylarındadır, fakat 1 metreye kadar da uzayabilir. Radika kökü başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengindir.
07
ŞEVKETİ BOSTAN
Ege bölgesinde tarla kenarı, bahçe ve kırlarda yabani olarak yetişen, toprak üstü kısımları körpeyken kesilip toplanan, köklerinden yöreye özgü yemek yapılan Urla Köylerinde sıklıkla bulunan aromatik bir bitkidir.
08
BALIKLIOVA KURABİYESİ
Zeytin odunuyla birlikte taş fırında pişen Balıklıova Un Kurabiyesi ağızda dağılan aromalı tadıyla diğer un kurabiyelerinden oldukça farklı bir çeşittir.
09
ÇALKAMA
Mevsim otları, zeytinyağı ve undan yapılan Urla'ya özgü geleneksel bir yemektir.
10
ÖZBEK KEŞKEĞİ
Koyun eti ve buğdaydan hazırlanan Urla Köylerinde özellikle düğünlerde kazanlarla yapılan geleneksel bir yemektir.
11
URLA KATMERİ
Özelliği, suyu ve hamuru birbiriyle özleştirmek ve kulak memesi kıvamında hazırlamaktır. 45 dakika bekletilen hamur elle havada döndüre döndüre oklava kullanılmadan açılır. Daha sonra krom nikelden sacın üzerine serip, bir yumurta kırılır. Peynirli, kıymalı, patatesli, kaşarlı ya da karışık olarak çeşitleri var.