"Urla Geleneksel Bağbozumu Şenliği" İzmir Valisi Sayın  Erol Ayyıldız ve izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı renkli bir törenle başladı. Cumhuriyet Meydanı'nda üzümler sıkılırken, üreticiler de birbirinden lezzetli üzümlerinin dereceye girmesi için kıyasıya yarıştı.
 
        İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Urla Şubesi, Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen "Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri" Urla Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle başladı. Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan Urla Kaymakamı Murat Demiryürek ,Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
 
        Halk oyunları gösterisi ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2 bin 700 yıl öncesine tanıklık eden bağbozumu şenliklerinin üreticilere bereket getirmesini dileyerek, turizmde yaşanan krizi aşmak, İzmir'in tanıtımını artırma k amacıyla İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZFAŞ, İzmir Turizm Tanıtım Vakfı ile başlattıkları tanıtım kampanyasına da değinen Başkan Kocaoğlu, "İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu tanıtım atağına 7 milyon civarında katkıda bulunduk. Önümüzdeki yıllarda hem bizim hem de İZKA' nın bu rakam daha da artacaktır" diye konuştu.
 
        İzmir Valisi Erol Ayyıldız; tarım sektörünün en önemli ayağını çiftçilerin oluşturduğunu belirterek, "Atatürk 'köylü milletin efendisidir' demiştir. Tarım ülke ekonomisinin en önemli unsuru. İzmir ekonomisi için de çok önemli. Tarıma yatırım yapmak bir nevi İzmir'e katkı yapmaktır" dedi.
 
        Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar; Urla'nın bereketli toprakları ile tüm insanlığa şifa dağıtmak istediklerini belirterek, "Topraktan geldik; topraktan besleniyoruz. Bir gün toprak olacaksak demek ki özümüz de toprak gücümüz de. Urla'da çiftçimizin toprağının üzerinde villalar, oteller değil yalnızca ürünler olsun istiyoruz. Sofralarımızda kendi topraklarımızda yetişen sağlıklı ürünleri tüketmek istiyoruz. Mübadele öncesinde Avrupa'nın şarap ve üzüm ihtiyacını karşılayan bağcılık sektörünü ilçemizde yeniden yaşatmak istiyoruz. Tarımsal kalkınmanın önemini göstermek için düzenlediğimiz şenliklerimize en büyük desteği veren Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na teşekkür ediyoruz" dedi.
 
        Urla Kaymakamı Murat Demiryürek; İzmir Büyükşehir Belediyesi desteği ile organize ettikleri festival ve şenliklerden çok iyi dönüşler aldıklarını belirtti.
 
        Üreticiler adına konuşan Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç; Urla karası adlı üzümü kürsüde tanıtarak, üzümün kesilip, sergilendiği günün çiftçiler için çok önemli olduğunu belirtti. Kılınç, tarım ve hayvancılığın kalkınması için ziraat odalarına 6 milyon liralık tarım makinesi hediye eden Başkan Kocaoğlu'na kez daha teşekkür etti.
 
        Ürünler yarıştı, üzümler sıkıldı.

      İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şenlik alanını gezerek üreticilerle buluştu. Geleneksel üzüm sıkımı ile başlayan şenlikte konukların damakları tatlanırken, sofralık üzüm, domates, bamya, börülce, kabak, damla sakızı dallarında Urla topraklarında yetişen ürünler yarıştı.