Kaymakamlığımız önderliğinde Urla Belediyesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, siyasi partilerin ilçe teşkilatları, sivil toplum örgütleri ve halkın katılımıyla “Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü” düzenlendi.
 
        Yürüyüşe Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Emekli Korgeneral Cahit Sarsılmaz, CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Jandarma Komutanı Binbaşı Cemil Erdemir, Emniyet Müdürü Oğuzhan Şahin, Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Adıgüzel Demirel, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Sendika Temsilcileri, ünlü tenor Hakan Aysev ve Urlalılar katıldı.
 
        Şanlı Türk Bayrağıyla sokaklara dökülen Urlalılar Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşünde tek vücut olarak 15 Temmuz 2016 da yapılmaya çalışılan hain darbe teşebbüsüne karşı tepkilerini dile getirerek Türkiye Cumhuriyeti değerlerine sahip çıktıklarını bir kez daha gösterdiler. Urla Cumhuriyet Meydanı’nda İlçe Müftüsü Ali Ünal’ın duasıyla başlayan program Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, CHP İlçe Başkanı A. Bahri Yalaz, MHP İlçe Başkanı H. Hüseyin Akgül, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Tutar Çetin, Vatan Partisi İlçe Başkanı Hayrettin Akay, Sivil Toplum Kuruluşları adına Nurettin Kılınç, Eğitim-İş Sendikası adına Nihal rinç, Türk Eğitim Sen Sendikası İlker Kaptan, Eğitim Sen Sendikası adına Zihni Gültekin, Eğitim Bir Sen Sendikası Halim Türk'ün konuşmalarıyla sona erdi.
 
“MİLLETİMİZ O GECE 2. KURTULUŞ SAVAŞINI VERDİ”

        Orhan Şaik Gökyay’ın Bu Vatan Kimin adlı şiirini okuyarak konuşmasına başlayan Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiyürek: “ 15 Temmuz akşamı esas yapılmak istenen çocuklarımızın geleceğini çalmaktır. El konulmaya çalışan sadece yönetim şeklimiz değildir. El konulmaya çalışan yaşamlarımızdır, geleceğimizdir, inançlarımızdır. Bu millet bunun farkına vardı ve destansı bir kahramanlık gösterdi. Önce Allah’ın inayeti sonra da kahraman Türk milletinin cesaretiyle bu darbe püskürtüldü. Darbeyi püskürtmekle bitmiyor. Bu hain darbe girişimi çok önceden emperyalist güçlerin çok sinsi, çok ince düşünülmüş bir oyunudur” dedi. 

        15 Temmuz ve 16 Temmuz’da devletimizin yaptığı yangını söndürmektir. Şimdi ise bizim evimizi yeniden restore etmemiz gerekiyor diyerek konuşmasına devam eden Kaymakam Demiryürek: “Biz bu işi eğitimle yeneceğiz. Cumhuriyetimizi muhafaza altına almamız için çocuklarımızın geleceğini muhafaza altına almak için okullarımıza sahip çıkmamız lazım. Çevresinde fakir fukara bulunan bütün çocuklara, hali vakti yerinde olanların sahip çıkması lazım. Lafla milliyetçilik olmaz. Biz bunu yapmak zorundayız. O gece yaşanan 2. Kurtuluş Savaşıdır. Bu darbeyi yapanlar her şeyi planlamışlar. Ama unuttukları bir şey vardı. O da uykusunda bakmaya kıyamadığı yavrusunu askere gönderir, şehadet haberini alır ve göğsünü kabartarak vatan sağ olsun diyen bir milleti unuttular” ifadelerini kullandı.